Pompy ciepła

 

Wkładając do pompy ciepła 1Kw energii elektrycznej, uzyskujemy 4Kw energii cieplnej.

Najczęstsze zastosowania dla pomp ciepła to:

 • Ogrzewania domów jednorodzinnych
  Pompy ciepła mają zastosowanie zarówno w powietrznych jak i wodnych systemach ogrzewania. W przypadku ogrzewania domów jednorodzinnych mają moce od kilku do kilkunastu kilowatów na poziomie źródła górnego. Pompy w systemach grzewczych w domach jednorodzinnych są na ogół pompami sprężarkowymi, głównie ze sprężarkami tłokowymi, napędzanymi silnikami elektrycznymi. Większoć z nich pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego. Często pompy te współpracują z innymi systemami ogrzewania np. z elektrycznym lub centralnym, włączonym szeregowo lub równolegle. Znaczna ich częć działa zimą jako pompa ciepła, latem jako urządzenie klimatyzacyjne. Stosowane są głównie w domach jedno i dwurodzinnych.
 • Ogrzewania większych pomieszczeń
  • osiedli lub wody dla tych osiedli,
  • biurowców,
  • obiektów sportowych,
  • magazynów handlowych,
  • hal przemysłowych.
 • Podgrzewanie wody w basenach kąpielowych
  Dla mniejszych basenów stosowane są pompy o zwartej (kompaktowej) budowie. Zazwyczaj są to pompy sprężarkowe, ze sprężarkami tłokowymi. źródłem dolnym może być powietrze atmosferyczne lub wody powierzchniowe i podziemne.
  Możliwe jest również efektywne podwójne wykorzystanie chłodziarki, gdy istnieje jednoczesne zapotrzebowanie na ciepło i zimno np. w przypadku, gdy obok podgrzewanego basenu znajduje się lodowisko lub gdy w  pływalni wilgotnoć powietrza obniżana jest za pomocą skraplania, a jednoczenie potrzebne jest ciepło do ogrzewania hali lub basenu kąpielowego.
 • Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej


Pompa ciepła sposobem pracy i głośnością pracy przypomina lodówkę. Głośność pomp PCS nie przekracza 42dB, co znaczy, że podczas pracy hałasuje ona nieco bardziej niż nowoczesna lodówka albo dwie cicho rozmawiające osoby. Pompa ciepła nie wymaga ani przewodów wentylacyjnych, ani kominowych. Trzeba do niej jedynie doprowadzić przewody z dolnego i górnego źródła ciepła oraz zasilanie elektryczne. Pompy ciepła pracują właściwie bezawaryjnie


Menu
  home
  zastosowania
  korzysci
  budowa
źródła ciepła
urządzenia
ogrzewanie
  przykłady
  wytyczne projektowe
hosted by ekologika © 2020